مقایسه انواع کوک

مقایسه انواع کوک

Comparison Between Different Types of Stitch

کوک یکی از عوامل مهم در بخش خیاطی صنعت پوشاک است. انواع مختلف کوک ها در بخش تولید پوشاک مورد استفاده قرار می گیرند و هر کدام از آنها دارای ویژگی های مختلفی هستند. در این مقاله قصد داریم انواع انواع مختلف کوک هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند را بررسی کرده و با هم مقایسه نماییم.

بررسی انواع کوک در خیاطی

نوع کوکشماره کوکنحوه تشکیل کوکویژگی های کوککاربردهای کوک
کوک زنجیری تک نخی۱۰۱نخ های یک سوزن در هم تنیده می شوند.کشسان بوده و به راحتی از هم باز می شود.دوخت دکمه، دوخت برچسب، کوک زنی، بستن کیسه، کوک شل دوزی.
کوک زنجیری تک نخی ۱۰۳این کوک با استفاده از یک سوزن منحنی شکل صورت می گیرد و ساختار آن به گونه ای است که سوزن با وجود اینکه در پارچه نفوذ کرده و کوک های سطحی ایجاد می کند؛ اما کوک ها از روی پارچه مشخص نیستند بر روی سطح لباس دیده نمی شود.کوک زدن شلوار و پیراهن.
کوک دستی۲۰۰به صورت دستی و با یک سوزن انجام می شود.موارد استفاده متنوعی دارد. کوک زدن کت های دست دوز.
کوک ایمنی۳۰۱با در هم تنیدن نخ سوزن و نخ ماسوره تشکیل می شود.دو طرفه، محکم، همه کاره، ایمن، مرتب و صاف است؛ اما کشسان نیست.دوخت فوقانی، دوخت درزهای مشترک.
کوک ایمنی ۳۰۴شبیه کوک ۳۰۱ است؛ اما دارای طرحی زیگزاگی است.مشابه کوک ۳۰۱ است؛ اما برخلاف آن کشسان است.اتصال کش، دوخت تزئینی و دوخت پارچه توری به لباس زیر.
کوک چند نخی۴۰۱یک نخ سوزن و یک نخ حلقه گیر در هم تنیده شده یا در هم بافته می شوند.به صورت پیوسته دوخته می شود، انعطاف پذیری بالایی دارد، بادوام و ضخیم است و به راحتی باز می شود. کمربند، درز داخلی شلوار جین، دوخت درزهای کناری یا آستین های پیراهن و بارانی. 
۴۰۲یک نخ حلقه گیر بین دو نخ سوزنی که در زیر پارچه قرار دارند حرکت می کند و یک نوار برجسته را تشکیل می دهد.از آن بیشتر برای ایجاد جلوه های تزئینی در لباس استفاده می شود. ایجاد چین دائمی بر روی شلوارهای تریکو و قیطان دوزی پشت دستکش ها.
۴۰۴شبیه کوک ۴۰۱ است؛ اما دارای طرحی زیگزاگی است.کشسانی آن از کوک ۴۰۱ بیشتر است. اتصال سجاف کمربند به شلوار مردانه.
۴۰۶شبیه کوک ۴۰۱ است؛ اما بر روی قسمت فوقانی لبه پارچه اعمال نمی شود.لبه های خام زیرین را پنهان کرده و یک درز صاف و بی دردسر ایجاد می کند.دوخت مجدد پوششی، دوخت حلقه کمربند، نوار دوزی، اتصال کش به سجاف لباس زیر، تی شرت و لباس ورزشی.
۴۰۷شبیه کوک ۴۰۶ است با این تفاوت که این کوک با نخ های سه سوزنه و یک نخ حلقه گیر تشکیل می شود.انعطاف پذیری بالایی دارد، محکم بوده و دارای تاثیر پوششی بالایی است. اتصال کش نواری به زیر شلواری، شورت و لباس زیر.
کوک لبه دوزی۵۰۱یک نخ سوزن با خود و تارهای پارچه در هم تنیده شده و کوک تشکیل شده از لبه پارچه محافظت می کند.کشسان بوده، امکان باز شدن درز را فراهم کرده و به راحتی قابل باز شدن است.باز کردن درز لباس.
۵۰۲توسط یک سوزن و یک نخ حلقه گیر تشکیل می شود.از کوک ۵۰۱ محکم تر است.دوخت کیسه.
۵۰۳شبیه کوک ۵۰۲ است؛ اما نخ سوزن با نخ حلقه گیر در لبه الگو در هم بافته می شوند.بهتر از کوک های ۵۰۱ و ۵۰۲ لبه ها را پوشش می دهد و بسیار کشسان است.سردوزی پارچه های نازک روی پیراهن های زنانه، مخفی کردن سجاف تی شرت ها.
۵۰۴یک نخ سوزن و دو نخ حلقه گیر در لبه لایه های پارچه در هم بافته می شوند.ساختاری قابل انبساط و درهم تنیده دارد، از ریش ریش شدن لبه پارچه جلوگیری میکند؛ اما حجیم است و به راحتی به عقب بر می گردد.دوختی رایج بوده و سر دوزی لباس های تریکو با استفاده از آن انجام می گیرد.
۵۱۴با نخ دو سوزن و یک حلقه گیر تشکیل می شود.از کوک ۵۰۴ پهن تر و واضح تر است؛ در ضمن محکم تر و کشسان تر از آن می باشد.ایجاد دوخت های مستحکم بر روی پارچه های بافته شده و تریکو.
کوک پوششی۶۰۲مشابه کوک ۴۰۶ است؛ اما سطح فوقانی پارچه با نخ پوشش داده می شود.به خوبی بالا و پایین درز را پوشش می داده و در نهایت درز صاف و بی نقصی ارائه می دهد.اتصال یقه تریکو به لباس تریکو.
۶۰۵مشابه کوک ۴۰۷ است؛ ولی سطح فوقانی پارچه با نخ پوشش داده می شود.بهتر از کوک ۶۰۲ درز را پوشش می دهد.نواردوزی لبه برش خورده و اتصال کش.
۶۰۷شبیه کوک ۶۰۵ است؛ اما متشکل از ۴ نخ سوزن، یک نخ پوششی و یک نخ حلقه گیر است.به صورت همزمان درزها و حاشیه های پارچه را به صورت صاف و کشسان می دوزد.دوخت صاف درزهای لب به لب زیر شلواری ها و شلوارک ها.
کوک ترکیبی۴۰۱ و ۵۰۴ترکیبی از کوک های ۴۰۱ و ۵۰۴ است.۵ نخ به صورت همزمان لبه دوزی و درزگیری را به صورت ایمن انجام می دهند.دوخت جانبی پیراهن.

منبع: Garments merchandising 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوشه پوشاک قم

0