درباره ما

خوشه پوشاک استان قم

در تعریف خوشه های کسب کار آمده است، خوشه کسب وکار به مجموعه ای از واحدهای کسب و کار اطلاق می شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت های یکدیگر، به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می پردازند و ازچالش ها و فرصت های مشترک برخوردارند، که خوشه پوشاک استان قم تمام مشخصات و ویژگی‌های این تعریف را دارا می‌باشد.

خوشه پوشاک قم به طور کلی شامل دو دسته واحدهای تولیدی و توزیعی است که در داخل استان قم با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر به تولید، تامین نیاز داخلی استان و صادرات پوشاک به شهرها و حتی کشور های دیگر می‌پردازند. این همکاری بین واحدهای مختلف دسته تولید مانند، تریکو دوزی‌ها، سری دوزی‌ها و … با واحدهای مختلف دسته توزیع مانند، خورده فروشی‌های زنانه، خرده فروشی‌های مردانه و … و همچنین همکاری‌های هر یک از این دو دسته با یکدیگر، صورت می‌پذیرد که این واحدها در عین حال از چالش‌ها و فرصت‌های مشترک برخوردار هستند.

کلیه بنگاههای خوشه پوشاک قم صنفی می باشند و زیر نظر دو اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک و اتحادیه فروشندگان پوشاک قم مشغول به فعالیت می باشند و از طرفی مشابه همه فعالیتهای اقتصادی در ایران،  بنگاههای کسب و کار غیر رسمی و بدون پروانه کسب نیز وجود دارد. بنا بر آمار رسمی دبیرخانه عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور تعداد 2846 واحد تولیدی و توزیعی پوشاک در استان قم فعالیت می‌کنند که از این تعداد 908 واحد آن مربوط به بنگاههای تولیدی و تعداد 1938 واحد مربوط به بنگاههای توزیعی می‌باشد.

در حال حاضر سهم زیادی از بازارهای هدف اصلی خوشه پوشاک قم داخلی می باشد. بیشتر تولیدات پوشاک قم در سطح استان قم و یا در مراکز پخش پوشاک استان تهران عرضه می شود. همچنین بازارهای هدف صادراتی پوشاک قم نیز عمدتا کشورهای همسایه به ویژه عراق، افغانستان، پاکستان و… می باشند.

به طور کلی از بعد تقاضا در بازارهای هدف با توجه به قیمت فروش مناسب پوشاک قم و عدم افزایش غیر معقول قیمت ها و همچنین با توجه به مقرون به صرفه بودن پوشاک قم برای بازارهای خارجی بویژه کشور عراق، یک روند رو به رشد تدریجی در پوشاک  قم مشاهده می شود.

تحقیقات و بررسی های مختلف گویای این مطلب می باشد که آمار دقیق از میزان در آمد سالانه خوشه و روند آن در دسترس نیست نمی باشد. اما بر اساس یافته های پژوهشی و مصاحبه با خبرگان گردش مالی سالانه خوشه در سال 98 حدود 682 میلیارد تومان برآورد می شود.

بر اساس مطالعات میدانی و یافته های مطالعه امکان سنجی آمار کلی شاغلین پوشاک قم حدود 10 هزار نفر می باشد. کیفیت منبع انسانی پوشاک قم از لحاظ سطح فنی ماهر و نیمه ماهر و از لحاظ سطح سواد اکثرا دیپلم و زیر دیپلم می باشند.

خوشه پوشاک قم

0